główna zawartość strony

WDRAŻANIE RADIOWEGO SYSTEMU ODCZYTU WODOMIERZY

Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Krośniewicach rozpoczął wdrożenie radiowego systemu odczytu wodomierzy. W okresie testowym w różnych lokalizacjach Gminy Krośniewice wymieniona zostanie pierwsza część wodomierzy na nowe wodomierze z nakładkami radiowymi systemu firmy Metering. Samo urządzenie do odczytów zdalnych nieznacznie różni się od standardowego wodomierza. Dodatkowym elementem wyposażenia jest nakładka radiowa dająca możliwość poboru danych z odległości nawet do 300 metrów.

W 2020 roku dokonane zostały pierwsze wymiany trzech dużych wodomierzy strumieniowych przez co sprzedaż wody do sąsiednich gmin jest dokładnie opomiarowana:

Studnia Witów (gmina Kutno) 150 mm średnica wodomierza

Studnia Zieleniew (gmina Daszyna) 50 mm średnica wodomierza

Studnia Kajew- Perna (gmina Nowe Ostrowy) 50 mm średnica wodomierza

Wdrożenie tej technologii wpłynie znacząco na poprawę komfortu życia mieszkańców. Eliminacja błędów podczas spisywania liczników czy brak wizyt inkasentów – to tylko nieliczne z udogodnień. Będzie to także korzyść dla zakładu, bowiem dzięki nakładce mamy możliwość wykrywania ingerencji ze strony nieuczciwych klientów takich jak: przyłożenie magnesu neodymowego, kropelkowanie, zdjęcie nakładki, przepływ wsteczny, przekroczenie przepływu maksymalnego oraz wykrycie wycieku.

Dodajmy, że radiowy system odczytu wodomierzy to nowoczesny sposób zdalnego zbierania danych z wodomierzy. Technologia polega na przesyłaniu informacji o zużyciu wody za pośrednictwem fal radiowych. Dzięki temu pracownicy MZGKiM nie będą musieli już wchodzić do mieszkań i domów, aby odczytać stan licznika. Wystarczy, że podjadą w okolice posesji i zdalnie dokonają poboru danych. Tym samym odczytu licznika można będzie dokonać w dowolnej chwili – nawet w przypadku utrudnionego dostępu do posesji czy też braku obecności lokatora. Wprowadzenie systemu zdalnego odczytu wodomierzy skróci czas odczytu oraz zmniejszy związane z tym koszty.

MZGKiM będzie na bieżąco informować o kolejnych postępach prac w tym zakresie.